1/4

News

Please reload

December 10, 2019

Shoqata Shqiptaro-Kanadeze në Calgary, të hënën, më 9 dhjetor, i dërgoi mjetet e grumbulluara për dy familjet, anëtarët e të cilave pësuan nga tërmeti i 26 nëntorit që e goditi Durrësin dhe rrethinën.

Gjatë aksionit për grumbullimin e mjeteve financiare nga bashkatdhetarët tanë u tregua solidariteti dhe bashkëndjenja me ata që humbën të afërmit e tyre. U grumbulluan mbi 15 mijë dollarë, ndërsa Shoqata dha donacion prej 1290 dollarëve.

Bordi i Shoqatës, vendosi që këto mjete tiu ndahen dy familjeve – familjes Lala nga Durrësi dhe...

November 29, 2019

Të enjten, më 28 nëntor, në oren 11:00, komuniteti shqiptar në Calgary u mblodh për të festuar e Pavarësisë.  Këte vit flamuri u valëvit në gjysmështizë për të kujtuar tragjedinë e ndodhur më 26 nëentor, ku një termet i fuqishëm shkaktoi shumë dëme materiale dhe njerëzore.

"Kemi arsye për të festuar sot, por me zemër të lënduar, sepse edhe në këto caste krenarie na ngacmon dhembja që po përjeton Shqiperia sot", tha Dr. Adriana Bejko-Fishta, ambasador...

November 27, 2019

Të martën, më 26 nëntor, Bordi i Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze në Calgary dhe disa anëtarë të komunitetit u mblodhën për të diskutuar rreth festimit të 107 vjetorit të Pavarësisë, të paraparë për 30 nentor. 

Duke ndjekur hap pas hapi ngjarjet ne Shqiperi dhe duke perjetuar kete fatkeqesi natyrore,  ne mbledhje u vendos unanimisht te anulohet festa

Nderkohe, te shtunen, me 30 nentor, ng ora  5pm deri ne 7pm, Bordi vendosi t,i jap mundesine cdo personi qe bleu bileten per festen, ti kthehet paga tek...

November 10, 2019

Në mbledhjen e fundit, të mbajtur të shtunën më 9 nëntor, Bordi i Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze në Calgary, vendosi të ndryshojë Statutin e Bordit, ku parashihet mandati i drejtuesve të Shoqatës. Me shumicë votash u vendos që në vend që mandati i drejtuesve të Shoqatës të zgjas 4 vjet tash e tutje të reduktohet në 2 vjet, sic e kanë që të gjitha shoqatat simotra në Kanada.

Kryetari i Shoqatës, Ilir Kuqi tha se në këtë mënyrë do të jepet mundësia që në Shoqatë të angazhohen anëtarë të rinj që do të kontribuonin më tepër sesa periud...

November 5, 2019

Kete vit Shoqata Shqiptaro Kanadeze zgjodhi filmin "Streha mes reve" i cili është një film shqiptar me regji dhe skenar nga Robert Budina. Premiera e pare e filmit ishte ne dhjetor te vitit 2018. Kohëzgjatja 83 min. Kurse ne Calgary u shfaq per here te pare me 2 Nentor, 2019 ne oren 20:15 tek Globe Cinema.

Qe nje film te zgjidhet ne Festivalin Evropian ne Calgary duhet te kete plotesuar disa kritere, tha Ilir Kuqi, president i shoqates se Calgaryt. Kriteret jane qe filimi duhet te kete fituar cmime per realizim dhe teme. Duhet t...

Please reload

Search By Tags