News

Please reload

November 5, 2019

Kete vit Shoqata Shqiptaro Kanadeze zgjodhi filmin "Streha mes reve" i cili është një film shqiptar me regji dhe skenar nga Robert Budina. Premiera e pare e filmit ishte ne dhjetor te vitit 2018. Kohëzgjatja 83 min. Kurse ne Calgary u shfaq per here te pare me 2 Nentor, 2019 ne oren 20:15 tek Globe Cinema.

Qe nje film te zgjidhet ne Festivalin Evropian ne Calgary duhet te kete plotesuar disa kritere, tha Ilir Kuqi, president i shoqates se Calgaryt. Kriteret jane qe filimi duhet te kete fituar cmime per realizim dhe teme. Duhet t...

February 17, 2019

Ishte një mot i acartë me -24C, por kjo nuk i ndaloi shqiptarët të festojnë Pavarësinë e Kosovës.

Sinan Vllasaliu, edhe pse i pikëlluar nga vdekja e mikut të tij, Fevzi Krasniqi – tekstshkruarësit të tij, moderatorit dhe gazetarit të mirënjohur, këndoi për shqiptarët në Calgary për pesë orë rresht. Edhe pse i lodhur nga fluturimet dhe paraqitjet për tre ditë me radhë, dëshmoi se është profesionist i vërtetë dhe këngëtar me performancë të jashtëzakonshme.

Të premten e 15 shkurtit, kur u kremtua 11-vjetori i Pavarësisë së Kosovës,...

January 20, 2019

Të shtunën, më 19 janar, në bibliotekën qendrore të sapohapur të Calgaryt, u hodh ideja që shqiptarët të kenë një qendër të tyre - një godinë që do të ishte në funksion shumëdimensional për komunitetin tonë.

Bordi i Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze në Calgary kishte ftuar me këtë rast disa biznesmenë shqiptarë, ku është shfaqur nevoja që edhe komuniteti ynë të ketë një objekt, sic kanë komunitetet tjera.

Me këtë rast u shpalosen ide të ndryshme nga pjesëmarrësit, duke parashtuar njëkohësisht edhe dilema të ndryshme në rrumbullakimin e...

February 25, 2018

  

Një mbrëmje e hareshme dhe plot gjallëri. Ishte mbrëmja e së shtunës të 24 shkurtit që mblodhi shqiptarët në Calgary për të festuar 10 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës.

Salla e Croatian Cultural Centre ishte mbushur plot nga bashkatdhetarët tanë që për disa orë u mblodhën që tok të festojnë këtë ngjarje të rëndësishme të popullit shqiptar.

Këngët dhe vallet nuk pushuan gjatë tërë mbrëmjes. Këngëtarja e mbrëmjes Shqipe Kastrati këndoi këngë nga të gjitha trevat etnike, ndërsa Kim Shllaku ia shtoi kënaqësinë mbrëmjes duke kë...

January 25, 2018

Nën organizimin e Shoqatës Shqiptaro-Kanadeze në Calgary, të shtunën, më 24 shkurt, do të festohet 10-vjetori i Pavarësisë së Kosovës.

Në këtë mbrëmje do të jenë të pranishëm këngëtarja e mirënjohur nga Kosova, Shqipe Kastrati dhe Kim Shllaku, bashkatdhetari ynë që jeton e punon në Calgary dhe që vazhdimisht këndon në solemnitetet tona. Këngëtarët do të jenë të përcjellur nën orkestrimin e Muratit dhe Elvisit.

Biletat janë në shitje tek European Bakery dhe te piceria Toscana. Cmimi i biletës është 70 dollarë për të rritur dhe 30...

Please reload

Search By Tags
1/4