April 9, 2020

Pas dy viteve pushim, FC Albania O35, rikthehet furrishëm në garat e futbollit në Calgary. Sikur këto dy vite e shtuan vrullin për fitore, dhe me rikthimin në garën e ligës së futbollit Calgary United Soccer Association (CUSA), në vjeshtën e vitit të kaluar, gjatë sezonit dimëror i prinë tabelës në divizionin Master 1. Skuadra ka grumbulluar 41 pikë, 13 fitore, dy barazime dhe tri humbje.

Rikthimi i skuadrës u përforcua me disa futbollistë që mbushën moshën mbi 35 vjec dhe të cilët ishin vendimtarë për këtë sukses në gjysmën e sezonit.

Trajneri Saimir Budo dhe drejtuesi i skuadrës Debatik Cermjani, njëherësh edhe lojëtar, bënë të mundur rikthimin e skuadrës. Angazhimi i tyre mblodhi shqiptarët bashkë në fushën e futbollit, por edhe numrin e madh të shikuesve...

May 26, 2019

Nё organizim tё Shoqatёs Shqiptaro-Kanadeze nё Calgary, tё dielёn, mё 16 qeshor, do tё mbahet turniri i dytё nё futboll – Kupa e Shqiptarit, do të mbahet pikniku i nxënësve të Shkollës Shqipe Foleja e Shqiponjave dhe njëkohësisht do të festohet 20-vjetori i clirimit të Kosovës.

Këto aktivitete do të mbahen në Cedarbrae Community Centre 11024 Oakfield Dr SW, Calgary, AB T2W 5G6, nga ora 11:00 deri ne 17:00, ndёrsa ftojmё shqiptarёt qё tё vijnё nё kёtё turnir qё pёrpos ndeshjeve tё kalojmё sё bashku njё ditё relaksuese.

Ftojmё individ dhe skuadra tё interesuara qё tё paraqiten deri mё 13 qershor (të enjten në orën në Quarry Park Library SE, në orën 7:45 do të bëhet tёrheqja e shortit). Të interesuarit të kontaktojnë Saimir Budo 403 863 9040  dhe Debatik Cërmjan...

April 21, 2019

Albanian Canadian Association of Calgary organized its first poker tournament fundraiser.  The goal was to raise funds for the Albanian Community Center while also give back to Inn from the Cold, a non for profit organization that helps kids by providing food and shelter. 

Ilir Kuqi, president of the association thanked all the participants in contributing to the overall cause.  "This event helps us get closer to achieving our goal of building our community center, but it is also a great opportunity to get together in this fun sport event while giving back to Inn from cold, a non for profit that truly helps those in need", said Kuqi.

The winners of the tournament were as follows:

First Place:  Pashk Vukaj (Gold)

Second Place: Ilir Kuqi (Silver)

Third Place:...

March 3, 2019

Albanian Canadian Association of Calgary organizes its first annual poker tournament.  This fundraising event will give an opportunity to all the poker enthusiasts to show their skills while contributing to the association's causes.

The registrant's funds will be distributed as follows:

40% of the funds will go to the top 3 winners

40% of the funds will go to the association to help build the community center

20% of the funds will go to Inn from the Cold

Inn from the Cold is a community that helps kids and their families that need shelter and food. We have decided to partner with this community resource center because of the immediate needs.

We encourage you to be part of this fundraising event and help support our causes.  

The event will be held at Cash Casino...

December 1, 2018

Komuniteti shqiptar ka disa skuadra të cilat luajnë në liga të ndryshme. Sivjet, për herë të parë CUSA (Calgary United Soccer Association), krijoi një format të ri 8 me 8.

Disa futbolldashës shqiptarë në Calgary u mblodhën dhe themeluan skuadrën Albania FC - O35, në kategorine Masters Competitive. 

Për më shumë detaje rreth rezultateve dhe ndeshjeve në vijim, ju lutem vizitoni faqen e CUSA-s:

http://www.cusa.ab.ca/sam/standings/ss/schedule.php?v=3&divisionID=MzQ1NTM1

August 22, 2018

Të dielën, më 19 gusht, 2018, u mbajt  kampionati i parë i golfit nga Shoqata Shqiptaro Kanadeze në Calgary. Ishte një kohë perfekte për golf. Ky eveniment nuk mund të ishte me sukses pa ndihmën e bizneseve të cilë dhanë cmime për fituesit. Duhet përmendur këtu Best Buy, Enterprise Truck Rental dhe Secure Energy. Gjithsej morën pjesë 26 golfista ku gjysma ishin shqiptarë e gjysma kandezë.

Nga ky eveniment u mblodhen 1095 dollarë që shkojnë drejt vazhdimësisë së aktiviteteve të ardhshme të Shoqatës.

Falenderojmë të gjithë ata që na u bashkuan në këtë sport  këndshëm. Jemi të bindur që vitin e ardhshëm ky eveniment do të tërheq edhe më shumë golfistë.

July 15, 2018

Albanian Canadian Association is hosting the first annual golf tournament on Sunday, August 19th, 2018 (14:00-20:00) at Blue Devil Golf course (2300 194 Ave SE, Calgary, AB T2X 0R3).  Price is $150/person which includes golf, cart and steak dinner with buffet. The format  is scramble.

We invite all interested in a fun day of golf and great company.  This tournament is for all and not just the Albanians in the community.  If you are interested to sponsor a hole, please call 403-462-0665.  We are looking for anyone that wants to donate prizes for the tournament. As a young community in Calgary, we appreciate the support in making this event successful.

To register as an individual or team, please go to the main page of the website and the top rig...

June 3, 2018

Pavarësisht se Vllaznia u largua nga liga elitore e futbollit shqiptar, shkodranët në Calgary dëshmuan se kanë traditë në këtë sport. Në Kupën e Shqiptarit në futboll, që u mbajtë të shtunën, FC SHKODRA zuri vendin e parë.

Në këtë turnir të parë të futbollit që grumbullon shqiptarët, të organizuar nga Shoqata Shqiptaro-Kanadeze në Calgary, morën pjesë dhjetë skuadra, ndërsa FC SHKODRA në ndeshjen finale fituan kundër FC MIRDITA me rezultat 3:0.

Ishte një atmosferë vërtet sportive, ngase pati lojë cilësore të shfaqur nga gjithë skuadrat e turnirit që u mbjatë tek Chestermere Recreation Center, e cila ishte mbuluar me flamuj shqiptarë.

Por, përpos futbollit, aty pati edhe atmosferë relaksuese për familjet e shumta shqiptare. Fëmijët loznin gjithandej fushës së b...

April 7, 2018

Shoqata Shiqiptaro Kanadeze në Calgary organizon Turnirin e parë të futbollit - Kupa e Shqiptarit në Alberta, që do të mbahet këtë të shtunë, më 2 qershor, duke filluar nga ora 1 e deri ne ora 6.

Janë paraqitur dhjetë skuadra që do të garojnë në dy grupe dhe do të ketë finale me fituesit e grupeve.

Për referim do të përkujdesen referë nga CUSA.

Turniri do të mbahet tek Chestermere Rec Center, 201 W Chestermere Dr, Chestermere.

Gjatë turnirit do të ketë BBQ dhe pije freskuese, prandaj ftojmë shqiptarët e Calgary të vijnë me familjet e tyre për të përcjellë këtë turnir. Po ashtu do të ketë hapësirë që edhe fëmijët të argëtohen gjatë turnirit.

Ushqim d...

March 4, 2018

Djaloshi 17 vjeçar nga Kuçova, Jorgji Qiro, që jeton në Calgary vazhdon të habis botën. Kësaj radhe duke marrë medaljen e artë tek London Winter Open (Jiu-Jitsu Championship).  

Eshtë kënaqësi të dëgjosh dhe shikosh brezin e ri të triumfojë.

I bëjmë thirrje të gjithë komunitetit në Calgary nëse keni njohuri rreth shqiptarëve në Calgary që po korrin sukses në fushat e tyre, ju lutem na njoftoni tek adresa emailit: info@AlbCanYYC.org

Të jemi të gjithë së bashku krenar që jemi shqiptarë!

Disa foto nga ndeshjet e Jorgjit vijojnë më poshtë:

Please reload

1/4